A szakítás utáni gyász és öröm kérdése valóban mély, sokszor összetett érzelmi állapotot tükröz. A válás, akár a legrosszabb kapcsolat lezárása után is, egyfajta veszteséget jelent. Még akkor is, ha az a kapcsolat évtizedek óta már nem működött, és sokszor inkább volt feszültség, mint harmónia, a végső döntés és a megváltozott élethelyzet valamilyen formában gyászt vált ki.
A gyász nemcsak a házasság, hanem egy életforma, egy közös jövő elvesztését is jelenti. Sokan úgy élik meg, hogy a válás után valami olyan dolog szűnik meg, ami egykor fontos része volt az életüknek, még akkor is, ha a kapcsolat romlott. A férj halála például más típusú feldolgozást igényelhet, mivel nem csak egy kapcsolatról van szó, hanem egy személyről is, aki már nem része a mindennapi életnek. A válás esetén viszont a vesztesség egy másik aspektusa, hogy az ember elengedni kényszerül egy olyan kapcsolatot, aminek akár a társadalmi és érzelmi szálai is mélyek voltak.
Az érzések, amelyeket a válás utáni időszak hoz, valóban sokszor bonyolultak. A harag, a csalódás, a gyűlölet, de ugyanakkor a vágy, hogy valami jobb jöjjön, mind egyesülhetnek egy ellentmondásos érzelmi állapotban. A válás során a tisztánlátás és a feldolgozás kulcsfontosságú, mert az idealizálás vagy a gyűlölet mindkettő eltakarhatja a valóságot és megnehezítheti a továbblépést. A gyűlölet valóban egy könnyebben elérhető érzelem, mert segíthet elkerülni a fájdalmat, de hosszú távon nem biztos, hogy a legjobb megoldás.
Mindezek a fázisok tükrözik, hogy a válás egy szomorú és fájdalmas folyamat lehet, de a végén az embernek újra kell tanulnia a boldogság keresését és elfogadnia, hogy a gyász elengedésével jön el a valódi szabadság és a gyógyulás.
Ha úgy érzed segítségre van szükséged, akkor ezen a telefonszámon elérhető vagyok 06304202025